Górskie przygody

Wpisy

 • wtorek, 09 sierpnia 2016
  • Zugspitze 2016. Wielka burza.

   Niedługo zaczyna się festiwal Woodstock, w Błyskawicy pracy niewiele, sezon urlopowy. Trzeba coś wymyślić, żeby się nie nudzić... Tymek pojechał na wakacje do cioci Makumby, w domu zrobiło się zbyt spokojnie. Coś trzeba zrobić. Justyna wmyśliła: nie jedziesz w góry, pojedziemy do Makumby- musisz odwiedzić siostrę. Jak mus to mus. Wocheende skopane, bo zamiast podziwiać piękne widoki, będę siedział w jakimś dalekim Lublinie... Szare komórki zaczęły pracować... Lublin... zalew, woda, perła... rzeka... hm.. Co tam płynie??? Bystrzyca, Kajak. Siostra mieszka nad Bystrzycą za Lublinem- jest- będzie zabawa.Spakowałem kajaczek na dach sharana, możemy jechać. Wyruszyliśmy w podróż- odbić Tymka od cioci :):):) Jeszcze kontakt z pracownikami w biurze- Sum, Ryś, mogę zrobić sobie wolne? Możesz... Wakacje czas zacząć.IMG_20160708_152738
   Dojechaliśmy do Lublina. Burza. Deszcz leje się strumieniami. dach sharana sie ugina, bo woda naleciała do kajaka... trudno- auto musi wytrzymać. Wpadliśmy najpierw do Makumby. cześć siora, bla bla bla bla. zbliża się popołudnie, przestaje padać. Mówię: nie wiem jak Wy, ale ja idę na kajak!! Tatusiu, tatusiu, płynę pierwszy!
   No to będzie zabawnie. Jedziemy pod Zalew, ściągamy kajak i wyruszamy piękną bystrzycą. Jest zabawnie, bo po burzy drzewa leżą na rzece. machamy wiosłami. Nurt przybiera na sile. Krzyczę Tymek, chowaj wiosła, nie ruszaj się. Ufff, żyjemy, płyniemy dalej.IMG_20160709_1851373

   Kolejna przeszkoda, drzewo tak zwalone, że nie przepłyniemy. cała wstecz. Mozolnie udało mi się wyprowadzić kajak w górę rzeki, pod prąd. wszędzie wysoki brzeg, nie ma gdzie wyjść z wody. W końcu znajduję miejsce, wychodzimy na brzeg. Do przenoski kilkaset metrów, nie damy rady przenieść kajaków. Dzwonimy po dziewczyny, przenosimy razem kajak. Dziewczyny upierają się, że teraz one płyną. Ok, ze smutkiem porzuciliśmy przygodę, i weszliśmy do samochodu. Jedziemy pod następny most... czekamy, czekamy, a dziewczyn brak. Pomyślałem: trzeba je ratować... Tylko jak? Biegiem pod prąd? zmęczę się. Iskierka nadziei- jest rower do wypożyczenia. Tylko jak to się robi? Kombinuję i nic. Telefon do przyjaciela. Sum- pomożesz? Pomogę. Ufff, rower wypożyczony. Jadę ratować Justynę i Makumbę.
   Dojechałem do budowy mostu. są dziewczyny, brudne i wściekłe. Jako człowiek pełen empatii wybuchnąłem wielkim śmiechem :P:P:P Usłyszałem potok. Potok słów. Troszkę niecenzuralnych, Makumba stwierdziła, że chciałem je zabić. Mówię, że nie, co najwyżej trochę zmoczyć :P.IMG_20160709_2023263

   Nakazałem płynąć do kolejnego mostu, a sam szybko popedałowałem. Kolejna niespodzianka spotkała mnie przed mostem- zwrot roweru miejskiego... Udało mi się odkręcić wszystkie popełnione błędy. Idziemy dziewczynom na ratunek...

   Agatka postanowiła popłynąć z Tymkiem. Do tego taki sam plan miał.Krzysiek, brat Agatki  Zamieniliśmy kajak dwuosobowy w cztero:) w końcu od czego jest luk bagażowy? Płyniemy razem w cztery osoby. Boję się tylko o Agatkę. zaniemówiła, Czy to zły znak? Boi się? Chyba nie będzie wyskakiwać? Znam możliwości własnej siory, wiem jaka nieobliczalna była kilkanaście lat temu, a w końcu to jej dziecko...

   Z Makumbą i Justyną umówiliśmy się pod następnym mostem. Najbliższy most był wyłączony z ruchu, więc logiczne było zatrzymanie się tam, gdzie dziewczyny mogą dojechać. Wyszliśmy na brzeg. Czekamy, dziewczyn nie ma. Jesteśmy w centrum Lublina, w samych gaciach, ciemno się robi, a naszych kobiet nie ma.. Słyszę tekst Tymka:

   -Zaraz bedzie ciemno!!!!

   - Zamknij się, krzyknąłem odruchowo (woodstokowicze wiedzą w czym rzecz :))

   - Gdzie jest mama???

   - Sam chciałbym to wiedzieć. Zniknęła, zaginęła.

   Mój telefon jest w samochodzie. Trzeba działać.Widzę idzie chodniczkiem w naszą stronę dziewczyna. Uśmiechnąłem się przyjaźnie, i podchodzę do niej:

   - Cześć, szukam żony.

   - Eee???? zapytała spłoszona

   - Przepraszam to nie tak- możesz mi dać telefon?

   - Yyyy? spojrzała na mnie jak na wariata- dziwny sposób zaczepiania dziewczyny w centrum miasta w samych gatkach....

   - Moment- zacznijmy od początku. Płynęliśmy kajaczkiem bystrzycą- jestem tu z trójką dzieci, umówiliśmy się pod mostem  z moją żoną, miała dojechać samochodem i jej nie ma...a mój telefon leży w samochodzie...chciałem pożyczyć od Ciebie fona i przedzwonić do niej, żeby umówić się dokładnie,...

   Dziewczyna ze zrozumieniem uśmiechnęła się. Pewnie pomyślała, że nie jestem wariat, a co najwyżej dziwak. Podała mi telefon, wykręciłem  ( w sumie to wydusiłem- trzeba zacząć stosować nowomowę) numer, odezwała się żona:

   - Błyskawica słucham?

   - Gdzie jesteś koteczku?

   - Eee? A kto mówi?

   - No jak to kto?

   - Aaa, to Ty gdzie jesteś, gdzie nasze dzieci, nic się nie stało???

   - Nie panikuj, podjedz tu, pod galeryję. 

   Oddałem dziewczynie telefon i podziękowałem za pomoc. Zacząłem ogarniać swoją hordę zmęczonych dzieciaczków, czekając na Makumbę i Justynę. W końcu dojechały, ale, jak to kobiety, z pretensjami, że chciałem zrobić kidnaping...W końcu pojechaliśmy do domu, jutro kontynuujemy przygodę

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   adrianszymanski
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 sierpnia 2016 09:58
 • czwartek, 17 września 2015
  • Luty w Roztoce

   Tym razem cofnę się trochę w czasie.

   Pojechałem z kilkoma osobami zimą w tatry. Niestety ekipa nie była przystosowana do spacerów górskich. Na moje pomysły pukali się w czoło, że niby 12 godzin na powietrzu to dużo... A ja lubię długie i wyczerpujące spacery.

   Po wyjeżdzie, który nie zaliczał się do udanych, chcę więcej i więcej. Opowiadam żonie i synkowi o przygodach, narzekając, że ludzie nie lubią przygód, że mróz im przeszkadza, że śnieg ich odstrasza, że... i tak narzekając mówię w końcu do rodziny: wiecie? muszę poszukać sobie kogoś z jajami, zeby chodzić po górach.

   - no dobrze, tato, pojadę z Tobą, odparł Tymek

   -ee co? pytam

   - no pojadę z Tobą. chcesz kogoś z jajami, to zdobędziemy coś.

   Zatkało mnie. Stwierdziłem, że muszę powstrzymać język, bo to się kiedyś może żle skończyć :P

   Pomyślałem dłuższą chwilę i wymyśliłem. Roztoka. Ostatni raz  w schronisku byłem za czasów KSM, z x. Markiem. Kiedy to było??? Poprzednie tysiąclecie!

   No to załatwiam kilka noclegów w Roztoce. Leniwy jestem z natury, więc wymyśliłem, że nie będę targał bagażu, tylko wezmę sanki. Na wyjazd zaprosiliśmy jeszcze ciocię Jadzię ze Szczecina. Spotkaliśmy się w Poznaniu, i wyruszyliśmy na podbój gór. Niestety, w samochodzie kobiety odmówiły objęcia funkcji kierowniczej, stwierdziły, że są zmęczone, więc całą drogę prowadziłem. Dojechałem do Białki z oczami na zapałki. Wypuściłem moją wesołą i WYSPANĄ trójkę z samochodu. Poszli na gęsią szyjkę. Umówiliśmy się na łysej polanie, ale... pomimo, że to tylko 10 km nie dałem rady. Znalazłem kawałem miejsca po prawej stronie drogi. Nawet nie zauważyłem, że jest tam zakaz wjazdu. Wyłączyłem silnik, i po  chwili z samochodu zaczął wydobywać się warkot. To moje chrapanie- głośniejsze niz pomruk starego diesla. Śpię i śnię, gdy nagle tuż koło mnie zawyła syrena policyjna. Zerwałem się momentalnie. Strażnicy TPN. Otwieram szybę auta:

   -eee. Dzień dobry???

   - Dzień Dobry. (przedstawiają się) co pan tu robi???

   -eee. padłem na twarz ze zmęczenia i stwierdziłem, że dalej nie jadę.

   - no jak to? nie widział Pan zakazu wjazdu?

   -Chłopaki, gdybym widział cokolwiek, to nie padłbym tu w tych pieknych okolicznościach przyrody na mordę tylko dojechał na parking na łysą. Rodzinę z Poznania przywiozłem, i po prostu padłem.

   - Hehe, dobrze, że nie ryzykowałeś dalszej jazdy. Prześpij sie jeszcze chwilę, i póżniej uciekaj stąd, bo robi się ciepło, a jak się to wszystko roztopi, to będziesz musiał iść do chłopa po konie. a jako, że to rejon Zakopca, to za pomoc zapłacisz wiecej niż za auto :)

   - dzięki chłopaki - wyszeptałem i... zasnąłem

   Przespałem jeszcze parę godzin, i w końcu dzwoni żona. Zgarnij nas, idziemy do schroniska.

   - eee, dobrze się bawiliście??

   - tak, dobrze że spałyśmy w samochodzie. Za to straciłyśmy jedno jabłuszko- wiatr je porwał.

   Brrr. przeszedł mnie zimny dreszcz. Takim kobietom powierzyłem własne dziecko... będę musiał je pilnować.

   Podjechałem w umówione miejsce i ruszyliśmy w stronę łysej polany. Zaparkowałem samochodzik, porzegnałem się z nim czule, i... wyruszyliśmy w końcu w stronę schroniska.

   IMG_20150221_1622201Zapakowaliśmy sanki (właściwie to Tymek się sam zapakował) , ułożyliśmy ciężkie soki, i ruszyliśmy do Roztoki. Czeka nas bardzo ciężka droga. Ceprostrada. Dobrze, że śnieg jest, bo inaczej byśmy nie dali rady. Uważam że cięższego szlaku w polskich tatrach nie ma. Kilka kilometrów po asfalcie. I ten częsty widok przeładowanych wozów. biedne koniki. A ja mam genialny pomysłwprowadzić tu riksze. Osobiście bym porzucił pracę w Poznaniu, i zaczął wozić ludzi. po miesiącu wróciłbym do formy. Już sobie wyobrażam jak wsiada do rikszy tłuste małżeństwo "turystów" jadących do morskiego, na piwo i schabowe z frytkami. 260 kilo żywej wagi. Każde z nich płaci po 25 zł. I oczyma wyobraźni widzę, jak w oczach mój brzuch topnieje.Uparty jestem, więc nie daję po sobie poznać, że nie mam siły. Docieram z nimi do morskiego. Sam idę po piwo, i schabowe z frytkami. ale dalem radę... Tak mi podpowiada wyobraźnia, ale szara rzeczywistość jest gorsza. Ci tłuści "turyści" wsiadają na wozy i męczą konie. Ile razy widziało sie na tej drodze przeładowane wozy, konie spocone, nerwowo przebierające nogami???

   My na szczęście idziemy pieszo (eee- Tymek jest ciągnięty przez osła- lepsze niż koń, bo nawet slucha rozkazów: szybciej, wolniej, w prawo, tato, soki zgubiłem, tato biegnij). Dochodzimy do wodogrzmotów Mickiewicza. Teraz już będzie z górki :)

   Dochodzimy do schroniska. Jak tu ślicznie. Cisza, spokój, i tylko prawdziwi turyści. Motłoch poszedł do morskiego, tu nikt nie skręca na piwo, bo schronisko stoi na uboczu. W środku jest czysto, miło i przyjemnie. Można chodzić na boso. podłoga jest czysta.

   Zameldowaliśmy się, napiliśmy soczku i piwa i ... poszliśmy spać. Rano idziemy do doliny pięciu stawów. około 3ch godzin marszu pod górę. A później planuję wyskok na Kozi, Zawrat, Szpiglasa, gdziekolwiek, byle gdzieś wejść.

   Tymek rezolutnie pyta co to jest dolina. Uczynna ciocia odpowiada: to co jest w dole. I jak tu dziecku wytłumaczyć, że do piątki musimy iść pod górę?

    IMG_20150222_1612123

    Rano mamy śliczną pogodę. Wyruszamy. Tymek bierze jabłuszko, ubiera się w szelki do nauki jazdy na nartach (nie mieliśmy jeszcze lin i uprzęży) i wyruszamy.

   Następnym razem też biorę "poddupnik" do zjazdów, bo widząc jak Tymek się bawi, aż żal było, że cały czas na nogach muszę być.

   Poszliśmy na spacerek, przed najpiękniejszym polskim wodospadem musimy skręcić na 'zimowe wejście". nie dane nam zobaczyć siklawy. Owszem, można tam iść- ale to tak jakby świadomie popełnić samobójstwo. Praktycznie zejście lawiny jest pewne.

   Założyłem raki na nogi- niestety nie ma rozmiaru dla Tymka, więc szelki będą niezbędne. Zaczynamy wspinaczkę. Dzielnie wchodzę, astma mnie męczy, więc przystaję na chwilę. Nabieram oddechu i słyszę własne dziecko:

   - wio. Ruchy, nie ma siana, wiooooo

   Ruszyłem myśląc, rośnie mi potwór. brak szacunku do ojca.

   Dziewczyny narzekają, że ciężko, Tymek cały czas mnie pogania. Ech... Nikt nie mówił, ze będzie lekko. Ale karmię sie nadzieją na zdobycie jakieś górki. Idziemy. Jadzia i Justysia zastanawiają się, jak zejdą, Tymek się cieszy, że... zjedzie.

    IMG_20150222_1223192

   W końcu dochodzimy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tu niestety nie jest już tak czysto i przyjemnie jak w Roztoce.

   Chwile odpoczywamy, w końcu nie mogąc się doczekać emocji zdobywania pytam:

   - dziewczyny, która idzie na Kozi?

   -ja nie- odpowiada Jadzia

   -ja też nie- dopowiada Justyna

   Na to Tymek z szelmowskim błyskiem w oku

   - hi hi, ja pójdę, one są zmęczone i nie dadzą rady.


   Znów mnie zatkało. Nie chcąc urazić dzieciaka tłumaczę mu, ze niestety trzeba mieć raki, a on nie ma.

   Spytał:

   - tato, a bardzo Ci zależy, żeby iść?

   -tak Tymcio. Wiesz że ja potrzebuję gór, jak powietrza. A jak jadę do domu, to nie mogę się doczekać kiedy wrócę w góry

   - wiem tato, śmiało idź, a ja odprowadzę dziewczyny do Roztoki- tam się spotkamy.

   Jadzia aż sie zachłysnęło piwem, a Justyna od razu:

   -mężu, my tam nie zejdziemy, musisz nam pomóc

   - kochanie, ale ja chcę iść

   - nie ma mowy, musisz nas sprowadzić

   - Skarbeńku, ja uschnę, jak nie wejdę

   - nie mam mowy, inaczej ja umrę

   No cóż. Jutro możemy być szczęśliwi, a jak się rozdzielimy, to wiem, że miesiąc się do mnie nie odezwie.

   Ruszamy na dół. łezka mi sie w oku kręci. Tymek na szelkach dzielnie idzie i proponuje- chodź, tato, pobiegniemy. Dochodzimy do ściany w doł. Tymek wrzeszczy:

   - juuupi, jedziemy!

   - ale na dole jest przepaść, nie dasz rady wyhamować

   - ale tatusiu, mam Ciebie, Ty mmnie zatrzymasz, będę na szelkach!

   No to sprawdziłem, czy raki się trzymają, i zaczynam zbiegać Tymek dzielnie ściągał mnie w dół jadąc na jabłuszku. Spociłem się bardziej niż idąc pod górę.Jeśli myslicie, że odpocząłem na dole, to sie mylicie. Mój sadystyczny synek postanowił pobiec do Roztoki. Czas zejścia poniżej godziny :) Tego nie robi w tym czasie nikt normalny. ale... kto powiedział,, że my mamy być normalni? Czekamy na dziewczyny. Mija godzina, a ich nie ma. usycham z pragnienia, portfelk ma żona. Idę do baru: dzień dobry, poprosze piwo na kreskę, jak odnajdzie sie żona, to zapłacę :)

   oczywiście udało się, i złocisty trunek zagościł w kufelku, a później w moim brzuszku :)

   Mija trzecia godzina od zejścia, niepokój coraz większy, ale, uff, w końcu widzę dziewczyny. zmarnowane i zmęczone dotarły.

   Nadchodzi ciemność, w schronisku pojawia się (patrząc na ubiór) profesjonalna ekipa:

   "Szef ekipy' podchodzi do recepcjonistki:

   - Dzień dobry, potrzebujemy nocleg.

   - chłopaki, nie ma miejsc, zejdzcie do łysej, to tylko 40 minutek drogi

   -nie damy rady

   Spojrzałem na chłopaków, liny (chyba nigdy nie użyte), czekany niczym prosto z fabryki, raki nigdy nie ubrane, ale szpej (i szpan) jest

    - chłopaki, naprawdę nie ma miejsc

   - kochaniutka- hipotermia, brak sił, umrzemy po drodze

   Dziewczyna spojrzała na nich i z jadowitym uśmiechem mówi:

   - a cóż to za wyczyn chłopaki dziś zrobiliście? niech zgadnę?- Zdobyliście morskie oko!!! i To bez butli tlenowych!!!! brawo dla bohaterów.

   Chłopaki nie zrażeni:

   - błagamy o nocleg. gdziekolwiek na podłodze.

   No i zostali...

   Następnego dnia chciałem zaliczyć zawracik, i w Zakopcu spotkać się z moją ekipą- wsiąść do samochodu i wrócić do Poznania.

   Niestety moja lepsza połowa nie zgodziła się na mój samotny spacerek.

   Znowu smutno mi się zrobiło. łza się w oku zakręciła. To już jest koniec...

   zdjęcia dostępne pod adresem: http://www.fmix.pl/album/124539/1/roztoka.html

   P.S. Jak wiecie, jestem facetem- potrzebuję zachęty do działania. Więc jeśli chcecie czytać o naszych przygodach, zachęcajcie mnie do pisania.

   Inaczej ten blog niedługo umrze...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Luty w Roztoce”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   adrianszymanski
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 09:15
 • sobota, 12 września 2015
  • Wschód Słońca na Babiej Górze. Wraz z Tymkiem.

   Nadszedł piątek. Kolejny dzień szarej egzystencji. Tym razem na weekend nie wybieram się w góry. Czas poświęcony na gnicie w domu :)

   Ale, wiadomo, przygoda czai się za każdym rogiem...

   Dzień mija spokojnie- nie mam planów, więc na złość chytremu losowi, nic się nie dzieje. Klienci zapomnieli, że istnieje Błyskawica. Dają nam czas, by odpocząć. Mija minuta za minutą- niedługo 17. Bez szans na ekspres drogowy na koniec świata... Idę do domu. I nagle dzwoni prywatny telefon. Klient (z tych co do których mówi sie "kluczowi" tylko Ci maja mój prywatny telefon): Adi: jest robota- w niedzielę od rana towar na busa z Bierunia do zabrania. 

   odpowiadam:

   - ależ oczywiście Danielu, co mamy do zabrania?

   - mały busik na 10. Pasuje?

   - oczywiście- odparłem, a dusza moja juz podpowiadała- ja coś z tym zrobię...

   Dochodzę do domu, plan już jest zrodzony. Powiem mojej ukochanej żonie, że pojedziemy na Rysy. i w ramach negocjacji ustalimy, ze jedziemy zobaczyć wschód słońca na Diablaku. Jednego tylko nie przemyślałem- że propozycja wysokich gór rozgrzeje wyobrażnie synka :P

   - Kochanie!!! Mam niespodziankę!!!! Zabieram Cię w Tatry!!!! Pójdziemy sobie na romantyczny spacerek, weżmiemy Tymka, bedzie super weekend! 3 godzinki od parkingu do morskiego, Piwka sie nie napijemy, bo schronisko zamkniete do 6, ale wskoczymy na ryski, popatrzymy jak słonko wschodzi, i wtedy zejdziemy :) 12 h i jesteśmy znów w autku

   Oj, zobaczyłem Bazyliszka. Wzrok ukochanej żonki zmroził mnie, aż wyszła gęsia skórka.Wycedziła:

   -zwariowałeś? Jedziemy do Gniezna??? W dziekance odpoczniesz...

   Cóż miałem zrobić, wiadomo co się robi, żeby zamknąć kobiecie usta- trzeba ja pocałować :)

   Odetchnęla...

   I usłyszałem radosne piśnięcie Tymka- tak tato- jedziemy w góry...

    

   Też odetchnąłem.

   mówię: 

   -spokojnie. nie pojedziemy w tatry, weekend jest krótki. Pojedziemy na Babią. Obejrzymy wschód słońca, a wszystko sponsoruje nasz klient :)

   - Mam plan, weźmiemy śpiworki i prześpimy się na skale.

   Znów poczułem mrowienie na plecach. Czułem, że za moment mogę zostać zmieniony w głaz, przez własną żonę. Przerażony, że co najmniej na "na zawsze"  zostanę kamieniem, szybko mówię: 

   -Kochanie, przedyskutujemy to!

   Tymek niestety zaraził się wątpliwościami mamy, czy można spać na skale, i powiedział, że lepiej jednaj pod dachem. Wiedziałem, że coś wymyślę, liczyłem na swój dar przekonywania. 

   I jak myślicie? Gdzie spaliśmy???

   Tak. Nie miałem szans na zwycięstwo. Spaliśmy w busie :P

   IMG_20150829_230949

   Idziemy spać. Powierzchnia w busie jest dość duża...Chcę spać. Zasypaiam... i dzwoni telefon. Klient (mam przekierowanie z telefonu służbowego. Paczka ze szpitala. i nadanie na pociąg. Piszę sms do kolegi kuriera: łoś, jest paka do odbioru i nadania na pociąg 8:30. Jeśli mi nie odpiszesz, to uznaję, że sie zgadzasz. I zasnąłem.

   3cia rano dzwoni budzik. Podnoszę powiekę. Mówię: pobudka. Tymek sie zrywa:

   -mamusia wstawaj. idziemy na słońce!!!!

   I wyszliśmy szukać przygód. Czołówki oświetlały nam drogę.IMG_20150830_0417522

   Towarzystwo trochę zaspane, ale dzielnie wspina się na szczyt.

   Dochodzimy do szczytu, i jesteśmy w szoku. Na taki sam pomysł wpadło około 200 osób. Wszędzie ludzie!

   Wysłałem kilka mmsów znajomym. Ciocia Ola odpisała:

   - pogratuluj Tymkowi

   -Tymek Ciocia Ola gratuluje Ci zdobycia Babiej i wschodu słońca!

   - eee- tato- odpisz jej, ze to łatwizna.

   No fakt. łatwizna. Przedszkolak wstający o 3ciej rano, by iść na wschód słońca nad tatrami, to rzeczywiście standard...

   Dzwonię jeszcze do łosia: 

   -Gratuluję, wygrałeś, przez to, że nie odpisałeś, masz przywilej wykonania za mnie kursu :P

   Zdjęcia dostępne pod adresem: http://fmix.pl/album/123243/1/babia-gora-z.html

   Jeśli chcecie bym pisał relacje z naszych przygód, piszcie, że Wam się podoba, i że to czytacie :)

   Za tydzień będę na  Grossglocknerze, a już  za dwa tygodnie jedziemy z Tymkiem, Justysią , Brydzią i Wężem zdobyć Zugspitze

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wschód Słońca na Babiej Górze. Wraz z Tymkiem.”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   adrianszymanski
   Czas publikacji:
   sobota, 12 września 2015 11:52
 • poniedziałek, 10 sierpnia 2015
  • Zugspitze 2962 metry próba podejścia z 5,5 letnim synem

    

   Wszystko zaczęło się jak zawsze- niewinnie...

   Na górskim portalu dałem ogłoszenie, że szukam chętnych do wspólnego zdobycia najwyższego szczytu Niemiec- Zugspitze.

   Niestety chętnych na wyjazd w góry nie było. Wewtorek Tymek (mój 5,5 letni synek), zaskoczył mnie pytaniem:

   -tato, pojedziemy w Himalaje??? 

   totalnie zaskoczony odpowiedziałem:

   - Nie synku, jeszcze za mało ćwiczyłem, musiałbym duuużo trenować. Ale w piątek chcę jechać w Alpy bawarskie, zdobyć Zugspitze

   - a czy czugszutsze jest większe niż Giewont?

   Tymek Giewont zdobył w wieku 4,5 lat

   - tak synu, ale ten szczyt nazywa się Zugspitze

   - eeee, trudny wyraz. A czy są tam łańcuchy/ferraty

   -tak są, to bardzo wysoki szczyt

   -o! a są widoki/ekspozycja???

   -tak! Tam jest bardzo ładny widok, 

   - no to super tato, w piątek wsiadamy w auto i jedziemy w Alpy. A jak dużo potrenujemy, to pojedziemy w Himalaje.

   Słowo się rzekło, odwrotu nie ma.

   Tymek wyjechał z mamą (czyli moją żoną ) na wakacje nad morze.

   Myślałem, że bawiąc się na plaży zapomni o szalonych pomysłach, wypadu na weekend ponad tysiąc kilometrów. Ale jeszcze tego samego dnia zadzwonił: tato- pamiętaj, że w góry jedziemy. no to już nie było odwrotu.

   Wykupiłem szybko ubezpieczenie, poczytałem relacje innych podróżników, wypożyczyłem dla Tymka w WGL kask i uprząż, Lonżę dałem mu swoją :)- ostrzegając go, że nie wolno mu spadać :P

   Nadszedł długo oczekiwany piątek. W pracy młyn. Wszyscy klienci przypomnieli sobie, że bez Błyskawicy nie mogą żyć! Zaczęli dzwonić wszyscy. Zlecenia wpadały od klientów, którzy przez miesiąc nie dzwonili. Ale klient nasz Pan. Zlecenia trzeba realizować. Musiałem wysłać Suma z biura moim samochodem pod Wrocław. Z każdą chwilą czułem się bardziej zmęczony. Gdyby nie dobre nastawienie Węża, z którym mieliśmy jechać, pewnie bym zrezygnował z wyjazdu, i zaszył gdzieś na weekend, żeby odespać stres. Na szczęście koło 17 pożar w firmie został ugaszony. I w tym momencie odbieram telefon od Suma: 

   -słuchaj- coś jest nie tak z paskiem. Tłumik hałasuje. Zamarłem. Mój ukochany passacik. popsuty :(

   Pytam:

   -Tomek kiedy będziesz pod biurem?

   -przed 18.

   18. Kurcze pieczone. 18 w piątek. Już wiem, że tłumika nie naprawię. Szybki telefon do żony:

   - Kochanie, najdroższy skarbeńku, najcudowniejsza istotko. Muszę Ci zabrać na weekend auteczko, bo moje się popsuło....

   Heh, po takim wstępie musiała się zgodzić :)

   W końcu sukces, wsiedliśmy do auta, i w czwórkę (mieliśmy jeszcze pasażera z bla) wyruszyliśmy w stronę Munchen.

   Na samym początku zapowiedziałem, że musimy się zmieniać, bo po całym, ciężkim tygodniu pracy, nie jestem wstanie całą noc prowadzić... Stało się. Wyjazd w Alpy z dzieckiem stał się rzeczywistością!

   W Munchen wysadziliśmy naszego przemiłego towarzysza podróży i pomknęliśmy do Garmisch-Partenkirchen. To już podnóża Alp, choć leży tylko na wysokości 708  m. n. p. m. Jak przeczytaliśmy- mozna tu wsiąść w kolejkę zębatą i wjechać na Zugspitze ( no dobra- tylko na wysokość 2600 i tam przesiadka). My jednak w planach mamy marsz :)

   W miejscowości było ciemno, więc zanim wyruszyliśmy w nieznane, postanowiliśmy się przespać. Rozłożyliśmy siedzenia, Tymek położył się na tylnej kanapie. Śpimy. Czekamy na świt. W końcu zaczęło robić się jasno. Odpaliliśmy samochód i pojechaliśmy na parking.WP_20150808_001

   Pora na szybkie przepakowanie i ruszamy. Idziemy przez piekielną dolinę.Dochodzimy do wąwozu Hollentalkamm. I tu musimy pozbyć sie trochę nadbagażu :) Trzeba zapłacić za wstęp (naprawdę warto). My z Tymkierm płacimy po 1 Euro, wujek wąż, jako nie posiadający karty Alpenvererein, płaci całe 4 eurosy. No coż, jedno piwo mniej :P Idziemy wykutymi w skale korytarzami, czasem woda leci na nas, ale ogólnie jest super i humory dopisuja. Tymek znudzony monotonnym dojściem w końcu się ożywił, nabrał ochoty na zdobywanie :)

    IMG_20150808_084312

    Idąc malowniczym wąwozem dochodzimy do remontowanego schroniska. Mówię do towarzystwa: Wiara, porażka. jest już dziesiąta a my nie napijemy sie piwa/soczku. schronisko nieczynne!!!! i teraz będzie droga bez powrotu... Dochodzimy do tabliczek z podanymi kierunkami. Wiemy, ze mamy iść na Zugspitze, ale niespodzianka- na tabliczkach nie ma kierunku ZugspitzeIMG_20150808_1001321

   Jest jezioro Eibsee, pamiętam, że na dole, jest szczyt Alpspitze, tylko 4h marszu. Zamierzamy spojrzeć na mapę. Zdejmuję plecak i... ryknąłem jak dziki łoś z bólu. Mapa jest w samochodzie. Z pewnością jest to miejsce w którym mapa jest niezbędna... Zdaję się na szczęśliwą gwiazdę- idziemy na ślepo, w stronę... Alpspitze. Tak nam się bynajmniej wydawało. Maszerujemy wzdłuż rzeczki... Na początku jest wydeptana ścieżka, schodzą jakieś dziewczyny (!) hm. Z uśmiechem, i nie zmęczone- co to za tajemnica?

   Szybko została rozwiązana, kawałek dalej były kontenery mieszkalne, w których nocowała ekipa remontująca schronisko...  Maszerujemy naprzód, nucąc piosenkę Proletariatu- heeej - naprzód marsz!!!!! ścieżka zaczęła zarastać, Zug przed nami, ale Alp uciekł gdzieś z tyłu, mówię: Wiara! czas wyciągnąć fona i sprawdzić, gdzie my właściwie idziemy.

   Wiedząc, że może mi siąść bateria, postanowiłem być sprytny i zabrałem ze sobą powerbanka. Niestety, nie pomyślałem, żeby zabrać ze sobą wiaderko z internetem. łączy, łączy, połączyć nie może. No cóż. telefon ma te funkcję, że można z niego... dzwonić. Dzwonie więc do żony, która z racji tego, iż jej ukochani mężczyźni wyfrunęli na cały weekend z domu, postanowiła spotkać się na ploty z przyjaciółka. a jak się kończą takie ploty, wszyscy doskonale wiemy "wyjechali na wakacje, wszyscy nasi podopieczni, gdy nie ma dzieci w domu, jesteśmy niegrzeczni" jak śpiewa Kazik. Hm. Głos żony zdradził, że to nie były same ploty, no w końcu żona nie wielbłąd, pić musi, ale żeby aż tyle???? Tak to jest, jak chłop nie pilnuje bab...
   - Kochanie?!!

   - eeee, śpię.

   -Skarbie!

   -czego????

   -Kochanie co się stało?

   -Nie krzycz! ciszej. Umieram!

   - Nie umieraj jeszcze- potrzebuję Twojej pomocy. sprawdz szybciutko gdzie jesteśmy i gdzie idziemy, bo mapy nie wzieliśmy, a nie wiem, czy damy radę przejść z Alp granią? Wyślę Ci MMSa.

   - eeeee, za chwilę oddzwonię...

   Chwila trwała całą wieczność, ale kobiety nas do tego przyzwyczajają.... po okolo 30 minutach, Justyś oddzwania:

   - nie waż mi sie iść z Tymkiem na Alpspitze! Nie pozwalam. tam są ferraty. 11 godzin!

   - dobrze Kochanie, chciałem tylko żebyś sprawdziła jak mamy iść.

   - powinniście iść od razu w stronę jeziora, póżniej szlak się rozchodzi!

   - ok Skarbie, to ja już wszystko wiem :) kuruj się!

   Zawołałem ekipę i powiedziałem, że musimy się trochę przemieścić. Brnąc pod górę, przez kosodrzewinę doszliśmy do właściwego szlaku. Doszliśmy w końcu do końca doliny. Czas zacząć wspinaczkę. Pojawiły sie metalowe liny. Oczy Tymka zaczęły świecić własnym blaskiem.

   - jest tato! Zawsze o tym marzyłem! wspinamy się. Szybko!

   - synku, zwolnij, mamy czas

   - nie tato, szybko, ja chcę na szczyt.

   -Tymcio, a uprząż i lonża.

   -no szybko, tato, spieszy mi się!

   - synku, pamiętaj, że idziemy w trójkę! Musisz pilnować tatę i wujka Węża\

   - no dobra tato, dawaj sprzęt i idziemy.

   - synku, ale nie za szybko, bo gorąco!

   Tymek ubrał się, pomogłem mu zacisnąć pasy, i zaczęliśmy wspinaczkę. W oddali patrzyliśmy tęskno na ludzi kąpiących się pod wodospadem... Pomyślałem, że woda spadająca z takiej wysokości, to musi być dopiero masaż :) a jaka ochłoda...

   Doszliśmy do drabinek. Jeśli myślałem wcześniej, że radość Tymka ze wspinaczki jest maksymalną radością, jaką dziecko może z siebie wydobyć, to okazało się, że nie mam racji. Zaczął piać z zachwytu.IMG_20150808_120630

   Po pokonaniu drabinki (ciarki mnie przechodzą gdy z góry spojrzałem na dzieciaka), dochodzimy do kolejnej przeszkody. Feratki nad przepaścią, około 200 metrów w dół. Byłem przekonany, że to już koniec naszej wycieczki. Ale, ech, nie znałem zapału dzieciaka. Nadal oczy płonęły mu wewnętrznym blaskiem. Pokonałem swój lęk wysokości i przestrzeni i poszedłem przodem. Miałem świadomość, że młody jest p[przypięty lonżą, i nie spadnie, a przepinać się umie, ale wiadomo- strach ma duże oczy. Szczególnie gdy chodzi o własnego syna- jedynaka. Początkowo patrzę z niepokojem, ale widzę, że chłopak daje radę, a tuż za nim dzielnie kroczy wujek. W połowie drogi dziecko zatrzymało sie, pomachalo nogą nad przepaścią, popatrzyło w zatrważającą otchłań i z uśmiechem zaczęło powtarzać tekst z bajki "nie patrz w dół, nie patrz w dól, nie patrz w dół. Było to przekomiczne, żeby nie spaść ze śmiechu musiałem mocniej trzymać się liny :)IMG_20150808_1232521

   Wchodzimy wyżej, i wyżej. Znaleźliśmy strumyk, a za nim grotę. uzupełniliśmy wodę, i... postanowiłem wziąć prysznic :)

   Schłodzony i czysty zadecydowałem: koniec przerwy, maszerujemy dalej!

   Wspięliśmy się na skały i... usłyszeliśmy pomruk burzy. Zaczęło padać. Słońce się gdzieś schowało. Udało nam się znaleźć schronienie pod skałami. Po krótkiej rozmowie z wężem, ustaliliśmy, że tu przeczekamy nawałnicę, a jak przestanie padać, ruszymy. w dół lub w górę. Przeczekaliśmy. I choć nie zapowiadało się, że będzie pogodnie ruszyliśmy w stronę lodowca. Szliśmy po piargach, kamienie osuwały się spod stóp. Chwyciłem Tymka za rękę i maszerowaliśmy razem. Doczłapaliśmy się w końcu do lodowca. Szczyt  na wyciągniecie ręki. IMG_20150808_162933Niestety, śnieg leżał tylko na dole, powyżej ściana lodu. A my nie wzieliśmy raków, ani nawet czekana. Patrzymy z wężem na lód, i wymyśliliśmy- wykujemy w lodzie kamieniami stopnie, to uda nam się wejść wyżej. chwyciliśmy kamienie, i zaczęliśmy walić w twardy lód. Zbyt twardy, by misja zakończyła się sukcesem. Widząc, że nie uda nam się pokonać lodowca, zarządziłem odwrót. Deszczyk cały czas kropił, co jakiś czas było słychać pomruki burzy. Zaczęliśmy schodzić. Idę obok synka i widzę "zmęczenie" na jego twarzy. Pytam:

   - Co jest Tymcui, nie masz juz siły?

   - Nie tato, to nie o to chodzi

   - a co sie stało?

   - smutno mi

   - oj, dlaczego Ci smutno?

   - wiesz, bo byliśmy już tak blisko szczytu, a nie udało się nam go zdobyć.

   Po chwili uśmiechnął się:

   - ale wiesz? weźmiemy raki i przyjedziemy tu znowu. Zdobędziemy cugszpice!

   Poczułem kluchę w gardle, i jednocześnie dumę z syna. Przez to, że nie wziąłem raków, dziecko nie weszło na szczyt. A jednocześnie- ten mały przedszkolak okazał się być większym twardzielem, niż większość moich znajomych. Spojrzałem na malca, i aż łza się zakręciła w moim oku! Mam partnera na wycieczki. Za kilka lat, to on będzie organizował wyprawy, a ja będę się do niego dołączał.

   Kolejny grzmot wrócił mnie do rzeczywistości. Deszcz pada coraz mocniej, idziemy w pelerynach. Doszliśmy do skał, po których trzeba zejść. Wszędzie strugi wody. Niepewny o umiejętności przedszkolaka, asekuruję go przy zejściu. Słyszę tylko grzmoty i pocieszające słowa: nie bój się tato, dasz radę. Ja dam radę, to przecież ja się o małego martwię :P Tuż po zapadnięciu zmroku dochodzimy do remontowanego schroniska. Do auta pozostało "tylko" dwie godziny. Może niewiele, ale biorąc pod uwagę iż od 14 godzin jesteśmy w marszu, mogą to być strasznie ciężkie dwie godziny. Wierzę w swoją szczęśliwą gwiazdę. Myślę, że Niemcy są sympatycznym narodem, i udzielą nam schronienia, kawałek suchej podłogi, bo jesteśmy przemoczeni. Chowamy się pod parasolem, zaczynamy na migi prosić o nocleg. Słyszymy, że nie ma możliwości. Pytamy, czy choć pod parasolem do rana możemy z dzieckiem zostać- żeby przespało się na ławce. Z ironią słyszymy, że skoro nie damy rady zejść, to możemy na ławce się przekimać. Pod parasolem zrobiło się tłoczno. I choć znam tylko szczątkowe słówka, zrozumiałem, jak Niemcy z pogardą się o nas wyrażają, mówiąc o naszym braku odpowiedzialności, żeby tak późno w góry iść. Nie byłbym sobą, gdybym nie zaczął oponować. Dzielnie Wąż mnie wspomagał. Jak Niemcy usłyszeli, że byliśmy na lodowcu nie mogli uwierzyć, że przedszkolak dał radę. Wyraz pogardy na ich twarzach zastąpił wyraz pełnego szacunku. Jeden z chłopaków pokazał nam, że nie mamy sie martwić, załatwi nocleg. zrobił się rozgardiasz. Nie do końca rozumiejąc, co się dzieje, zadzwoniłem do koleżanki, która perfekcyjnie zna niemiecki, z prośbą o tłumaczenie.Magda wdała się w rozmowę, i wszystko stało się jasne! Niemcy przenocują nas w świeżo wyremontowanym pokoju! Możemy spać do 7mej rano, bo później ruszają prace. I nawet nas nie skasowali za nocleg :)IMG_20150809_065753

    Po nocy ruszyliśmy dalej...

   c.d.n o ile ktoś chce to czytać :)

   Zdjęcia z wyprawy dostępne: http://www.fmix.pl/album/122913/zugspitze/1

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (8) Pokaż komentarze do wpisu „Zugspitze 2962 metry próba podejścia z 5,5 letnim synem”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   adrianszymanski
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 sierpnia 2015 15:04